Słownik pojęć
Żałosny
smutny, rzewny, smętny, tęskny, opłakany, niewesoły
pot. marny, kiepski, lichy, nędzny, beznadziejny, żenujący, tandetny; pożałowania godny, opłakany, politowania godny (żałosne widowisko)
Żenujący
wstydliwy, krępujący, onieśmielający
Godność osobista
godnością osobistą jest własne wewnętrzne przekonanie danego człowieka o jego etycznym i moralnym nieposzlakowaniu oraz oczekiwanie czci wobec siebie rozumianej jako pozytywne nastawienia innych osób wobec niego ze względu na społeczne i osobiste wartości, które reprezentuje.
godnością osobistą jest własne wewnętrzne przekonanie danego człowieka o jego etycznym i moralnym nieposzlakowaniu oraz oczekiwanie czci wobec siebie rozumianej jako pozytywne nastawienia innych osób wobec niego ze względu na społeczne i osobiste wartości, które reprezentuje.
Godność
- jest pojęciem odnoszącym się do człowieka i oznacza szacunek dla samego siebie oraz poczucie własnej wartości. Godność nie pozwala człowiekowi popełniać niektóre czyny, które są powszechnie uznane za złe, niegodziwe i nie przyzwoite. Godność nie pozwala także człowiekowi na poniżanie się przed innymi osobami. Najczęściej człowiek, który posiada godność jest powszechnie szanowany, jednak czasami właśnie z tego powodu jest on także potępiany
Jad kiełbasiany
Toksyna ta jest jedną z najsilniejszych znanych neurotoksyn. Spożycie zakażonej żywności prowadzi do zatruć jadem kiełbasianym.
W przebiegu zatrucia występują 2 grupy objawów:
W przebiegu zatrucia występują 2 grupy objawów:
objawy ze strony przewodu pokarmowego:
nudności
wymioty
zaparcia
bóle brzucha
objawy toksycznego działania toksyny botulinowej:
osłabienie, bądź porażenie różnych grup mięśni
charakterystyczne i łatwo zauważalne jest opadanie powiek, nadające twarzy senny wyraz
podwójne widzenie
W ciężkich przypadkach zatruć może dojść do zatrucia śmiertelnego (10-25%) z powodu:
niewydolności oddechowej
zachłystowego zapalenia płuc
zatrzymania akcji serca.
Nie chcemy tu nikogo obrażać i dlatego będziemy się starali nie używać tych określeń, ale niestety wiele tych pojęć lub objawów, śmiało możemy zastosować do naszej bohaterki.
Debilizm
Vikipedia
Poziom intelektualny charakterystyczny dla 12 roku życia. Ta forma deficytu intelektualnego stanowi najwięcej rozpoznań. Osoby takie są samodzielne i zaradne społecznie, nie powinny jednak wykonywać zawodów wymagających podejmowania decyzji, ponieważ nie osiągnęły etapu myślenia abstrakcyjnego w rozwoju poznawczym. Życie rodzinne przebiega bez trudności. W socjalizacji mogą nabywać zaburzeń osobowościowych, ze względu na atmosferę otoczenia i stosunek innych.
Słownik wyrazów obcych
Dawniej w medycynie rodzaj upośledzenia umysłowego, objawiający się trudnościami w logicznym i abstrakcyjnym myśleniu: Debilizm nie jest zazwyczaj przeszkodą w zdobyciu wykształcenia podstawowego i wykonywaniu nieskomplikowanej pracy.
pot. coś głupiego i prymitywnego: zachowanie, wypowiedź itd.
Słownik języka polskiego
Najlżejszy stopień upośledzenia umysłowego objawiający się trudnościami w logicznym rozumowaniu, pozwalający jednak na uzyskanie wykształcenia podstawowego, wyuczenie się zawodu i prowadzenie samodzielnego życia
Idiotyzm
Vikipedia
Upośledzenie umysłowe znaczne, dawniej idiotyzm – rozwój na poziomie 6. roku życia. Około 4-5 roku życia zauważalne spóźnienie rozwoju psychofizycznego. Osoby te mogą opanować samoobsługę, przy stałej opiece mogą wyuczyć się czynności domowych, ale nie są zdolne do wyuczenia zawodu. Mogą podejmować prace nie wymagające kwalifikacji.
Imbecylizm
Vikipedia
Niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym - funkcjonowanie intelektualne na poziomie 9. roku życia. W okresie przedszkolnym istnieją trudności z nabywaniem reguł społecznych (lojalność, współdziałanie), a także niezręczność fizyczna, powolny rozwój motoryczny. Poza tym do 9. roku życia rozwój jest prawidłowy. Osoby takie mogą nabywać umiejętności samoobsługowe, nie gubią się w dobrze znanym terenie, mogą pracować w zakładach pracy chronionej. Nie powinny zakładać rodzin.
Kretynizm
Vikipedia
Wrodzony zespół niedoboru jodu (dawniej kretynizm lub matołectwo) – termin oznaczający niedorozwój umysłowy ciężkiego stopnia powstały w wyniku wrodzonej pierwotnej niedoczynności tarczycy.
Charakteryzuje się m.in.:
zahamowaniem rozwoju fizycznego, psychicznego
znacznym niedorozwojem psychicznym i obniżeniem popędu płciowego.
Mongolizm
Vikipedia
Osoby mające mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej. Wahają się one od lekkiej do umiarkowanej niepełnosprawności intelektualnej. Zaburzenia rozwojowe manifestują się głównie jako skłonność do zawężonego myślenia lub naiwność
Dureń
Vikipedia
Głupiec, człowiek ograniczony, niepoważny, bezmyślny.
Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.
Autor: Stefan Kisielewski.
Tępak
Słownik języka polskiego
pogardliwie o osobie tępej, o mało lotnym umyśle; głupek
synonimy: kołek, tępak, głupol, kiep, kołtun, matoł, pacan, przygłup, tępak, tuman, idiota, kretyn